Vodné pólo v roku 2018: Čo nás čaká?

V minulom roku na medzinárodnej úrovni zažil najväčšie klubové úspechy tím Szolnoki Vizilabda z Maďarska, svetový šampionát potom ovládli Chorváti a Američanky. Čo nás čaká v roku 2018?
FINA Svetová Liga

Svetová Liga organizovaná medzinárodnou federáciou FINA bude pravdepodobne najdôležitejšie medzinárodnou súťažou reprezentáciou tohto roku. Základné skupiny sú už v plnom prúde. Víťazmi troch trojčlenných skupín postúpia do Superfinále, v ktorom bude celkom osem najlepších tímov. Tri postupujúcou tímy zo skupín doplnia štyri najlepšie tímy z novozélandskej kvalifikácia (3.-8. Apríla) a ôsmym tímom bude reprezentácia usporiadateľskej krajiny. O mieste konania Superfinále sa ale ešte nerozhodlo.

V ženskej základnej časti bojuje o tri miesta vo finálovej osmičke iba štvorica tímov: Rusko, Španielsko, Holandsko a Maďarsko. Rovnako ako u mužov do Superfinále postupujú ďalší štyria tímy z kvalifikácie v Aucklande a posledným tímom na turnaji bude reprezentácie hostiteľskej krajiny. Superfinále sa bude odohrávať od 28. mája do 2. júna.
Majstrovstvá Európy v Barcelone

Tento rok sa samozrejme koná aj Majstrovstvá Európy v španielskej Barcelone. To sa odohrá od 14. do 28. júla. Dúfajme, že v metropole Katalánska uvidíme aj oba naše reprezentačné celky. Sú pred nimi ale ešte ťažké kvalifikačné dvojzápasu. Muži sa stretnú 24. februára a 3. marca s favorizovaným Rumunskom, medzitým levice sa stretnú 17. februára a 3. marca s výberom Chorvátska.

V mužskej časti už je osem kvalifikovaných tímov: Srbsko (1. miesto v Belehrade 2016), Čierna Hora (2. miesto v Belehrade), Maďarsko (3. miesto v Belehrade), Grécko (4. miesto v Belehrade), Španielsko (5 . miesto v Belehrade), Taliansko (6. miesto v Belehrade), Chorvátsko (7. miesto v Belehrade) a Rusko (8. miesto v Belehrade). Ženskej časti sa zúčastnia iba dvanásť reprezentačných výberov, z ktorých polovica má miesto na turnaji isté: Maďarsko (1. miesto v Belehrade), Holandsko (2. miesto v Belehrade), Taliansko (3. miesto v Belehrade), Španielsko (4. miesto v Belehrade), Grécko (5. miesto v Belehrade) a Rusko (6. miesto v Belehrade).
Európsky Pohár

Európsky Pohár je nová súťaže Lenu a odohrá sa počas mesiacov február, marec a apríl. V priebehu februára reprezentačné tímy odohrajú základnej skupiny. V mužskej časti z dvoch päťčlenných skupín postupujú tri do Final Eight (6. až 8. apríla) a zo štvorčlennej skupiny postupujú tímy iba dva. V ženskej časti turnaja sa hrá iba o šesť mať vo Final Six (23. až 25. marec).
klubovej súťaže

Samozrejme dôležitými súťažami sú aj Liga Majstrov mužov a Euro Liga žien. Aktuálne prebieha základná časť a do Champions League Final Eight (7. až 9. júna) postúpi 8 najlepších mužských tímov a do ženskej Euro League Final Four (13. a 14. apríla) postupujú iba štyri najlepšie celky. V hre je aj český zástupca Martin Famer, ktorý s Barceloneta získal v piatich zápasoch tri remízy, jednu výhru a jednu prehru. Zatiaľ sa tak nachádza s šiestimi bodmi na 5. mieste osemčlennej skupiny A.
ďalšie akcie

V priebehu tohto roka sa budú mať na čo tešiť aj fanúšikovia medzinárodných zápasov v Českej republike. Na konci marca nás čakajú EÚ Nations juniorských reprezentácií v Prahe a v Brne, v máji sa potom odohrajú EÚ Nations mužov i žien a v júni sa uskutoční už klasický turnaj reprezentáciou mladších žiakov v Chropyni. V priebehu roka sa okrem ČR tiež odohrajú treba šampionáty juniorov a junioriek v Srbsku, Maďarsku, Portugalsku a Bielorusku. Je na čo sa tešiť!