FINA schválila nové pravidlá, ktorá by mala zrýchliť hru

Medzinárodná federácia vodných športov (FINA) oficiálne schválila celý rad zmien v pravidlách vodného póla. Rozhodlo sa tak na nedávnej konferencii v čínskom meste Huangzhou.

Tejto konferencie sa zúčastilo celkom 168 delegátov, z ktorých drvivá väčšina hlasovala za zavedenie nových pravidiel. Iba dvaja z prítomných boli proti návrhu a celkom šesť sa zdržalo hlasovania. Expertné rada bola vytvorená vlani na konferencii v Budapešti a nové pravidlá bola testovaná svetovom šampionáte juniorov a junioriek do osemnástich rokov. Počas roka 2019 by sa s novými pravidlami mali hrať tri veľké súťaže: finále Európskeho Pohára LEN, Superfinále Svetovej Ligy a svetový šampionát vo Gwangju.

Finále Európskeho Pohára je súčasťou súťažného systému FINA a 4 najlepšie tímy z neho si zahrajú na Superfinále Svetovej Ligy, ktoré by sa podľa posledných správ malo odohrať v Belehrade. S novými pravidlami sa naopak nebudú hrať klubovej súťaže od LEN (Euro Cup a Liga Majstrov) minimálne do sezóny 2019/2020, a to najmä z dôvodu, že obe súťaže už začali so starými pravidlami.

Zmenená a nové pravidlá

Zmena pravidla 20.15: Pri zisku rohu sa čas na útok mení na iba 20 sekúnd (pôvodne 30).

Zmena pravidla 19.1: Po bežnom faule sa môže rozohrať z miesta, kde je balón (predtým z miesta, kde sa stal faul).

Zmena pravidla 17.2: Hráč, ktorý zahráva roh môže novo rovno vystreliť, vyplávať z rohu a vystreliť bez nahrávky, alebo vyplávať z rohu a nahrať (predtým hráč, ktorý rozohrával, musel priamo nahrať).

Zmena pravidla 5.6: Bude pridaná ďalšia zóna pre striedanie, a to na strane bazéna. Možné bude striedať kdekoľvek od bránkovej čiary až k polovici hracej plochy.

Zmena pravidla 11.2: Pauza medzi druhou a treťou štvrtinou bude trvať 3 minúty (predtým 5 minút).

Zmena pravidla 10.1: Stolík bude musieť vylúčenému hráčovi dať signál 5 sekúnd pred vpustením do hry a pri konci trestu. (Predtým stolík signalizoval iba koniec trestného času).

Zmena pravidla 14.3: Gól po faule môže platiť, ak je hráč faulovaný za šesťmetrovú hranicou. Novo s loptou môže aj voľne manipulovať ( “Číčov” alebo s ním plávať) a potom vystreliť.

Zrušenie pravidla 14.2: Brankár teraz môže plávať a dotýkať sa balóna na polovici súpera.

Zmena pravidla 12.1: Každý tím si teraz môže vybrať dva oddychové časy, ktoré trvajú 1 minútu. Oddychové časy sa môžu vybrať aj v rovnakej štvrtine (predtým 4 oddychové časy, iba 1 za každú štvrtinu).

Nové pravidlo # 1: Pokiaľ je hráč s loptou zo zadu faulovaný za šesťmetrovú hranicou, jeho tím automaticky zahráva penaltu, nehľadiac na jeho pozíciu.

Nové pravidlo # 2: Každý tréner by mal mať vlasťou možnosť zastaviť čas a tým spustiť time out. Zodpovednosť by tak mala byť len na trénerovi.

Nové pravidlo # 3: Novo bude zavedené video, ktoré by malo pomôcť pri posudzovaní brutality a pozície lopty okolo bránkovej čiary (pri posudzovaní bránky). Rozhodca budú vybavení pre bezdrôtovú komunikáciu.