Chelsea – Newcastle: 2. polčas: 2

Chelsea naposledy predĺžila svoju trojzápasovú ligovú sériu bez prehry, ale remíza v Brentforde ju udržala len na 11. mieste. Newcastle v minulom kole zdolal Wolves 3:0 a posunul sa na ôsmu priečku, na ktorú pred víkendom strácal na prvú šestku štyri body.

Chelsea v minulom kole skórovala v úvodných piatich minútach druhého polčasu, čo sa v tejto sezóne stalo v PL už tretíkrát – naposledy v tomto úseku hry dostala viac pred 20 rokmi. Začiatok druhého polčasu sa teda zverencom trénera Pocchettina nedarí a odráža sa to na ich výkonoch v celej tejto časti zápasov: Chelsea je tretia najhoršia v lige, čo sa týka druhých polčasov.

Na druhej strane Newcastle má solídnu bilanciu druhých polčasov (12-5-10) a v prvom ligovom stretnutí v tejto sezóne dominoval, keď v druhej 45-minútovke vyhral 3:0 (celkovo 4:1).

Hostia strelili 33 zo svojich 57 ligových gólov v druhom dejstve, zatiaľ čo Chelsea inkasovala 28 zo svojich 43 gólov v druhom dejstve. Na Stamford Bridge uvidíme potvrdenie tejto štatistiky.

Svetový pohár v hokeji 2024 – celkové poradie: víťaz Kanada

Česká republika bude hostiť majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji prvýkrát po deviatich rokoch, hostiteľskými mestami budú Praha a Ostrava. Nielen Česi, ale aj Slováci a Poliaci budú mať domáce prostredie, čo môže priniesť prekvapivé výsledky.

Najväčším favoritom je podľa kurzov každopádne Kanada, ktorá prisľúbila, že privezie “silný výber” vrátane zámorských hviezd, čo bol jeden z dôvodov, prečo sa presunula do pražskej skupiny (pôvodne mala byť v Ostrave). Pre zámorských hráčov a manažment je Praha atraktívnou destináciou, historickým mestom s relatívne lacnou zábavou, ktorú hráči využívajú aj na “rodinné výlety”. V Prahe tak možno očakávať aj veľké mená z tímov, ktoré sa nedostanú do play-off. Známe mená na súpiske potom majú domino efekt na ostatných smerom k nominácii. V každom prípade Kanada ako “kolíska hokeja” je najúspešnejším tímom na svetových šampionátoch (28-16-9), okrem iného obhajuje zlato z posledných majstrovstiev vo Fínsku a Lotyšsku.

Logicky stúpajú aj akcie českého tímu. Záujem zo strany zámorských hráčov bude enormný, účasť prisľúbili prakticky všetci hráči s výnimkou Zachu. Vzhľadom na aktuálne výsledky v NHL bude z čoho vyberať, k dispozícii by mohli byť Gudas, Hertl, Rutta, Jiráček, Zadina, Mrázek a ďalší. Aj hráči z Európy ukázali v EHT svoju kvalitu a rýchlo sa prispôsobili požiadavkám nového trénera Rulíka na atraktívny hokej. Za národným tímom bude stáť doslova celá krajina, obrovská podpora bude pôsobiť ako doping, ktorý vybičuje mužstvo k nadštandardným výkonom. Národný tím by tak mal doma zabojovať o medailu, čo je jasným cieľom reprezentácie.

Tradične silný tím privedie Švédsko, ktoré má v zámorí veľkú enklávu hráčov. Káder však bude vyvážený a v Európe Tre Kronor disponuje viacerými kvalitnými menami hráčov, ktorí opustili zámorskú scénu v prospech väčšieho herného zaťaženia. Švédsko je navyše mimoriadne motivované, keďže severská krajina čaká na akúkoľvek plaketu z majstrovstiev sveta od víťazstva v Kodani v roku 2018. Švédi potvrdili dobré výkony aj na Euro Hockey Tour, po troch turnajoch boli na prvom mieste práve pred českým tímom.

Fínsko je v posledných rokoch pravidelným zberateľom cenných kovov, ale na šampionáte v roku 2023 skončilo až siedme a príliš sa tímu nedarilo ani v aktuálnom ročníku EHT. Najlepší fínski hráči do Prahy pravdepodobne neprídu, veď v boji o Stanleyho pohár by malo byť Colorado alebo Carolina. Severské krajiny sa navyše nemôžu spoliehať na podporu fanúšikov ako Nemecko, ktoré ju má na dosah.

Musia sa spoliehať aj na Spojené štáty, ktoré každoročne privážajú mimoriadne talentovaný výber mladých hráčov, ktorí prechádzajú miestnym mládežníckym systémom, ktorý je nepochybne jedným z najlepších vôbec. V Českej republike, kde je bezpečne, by sa mohli objaviť aj niektoré známejšie mená, ktoré by mohli Američanov posunúť smerom k najlepšej štvorke.

Prekvapiť by mohli aj tímy, ktoré boli vlani úspešné, Nemecko a Lotyšsko, prípadne Švajčiarsko, ale len v základných skupinách, vzhľadom na to, ako bude šampionát nabitý kvalitnými menami.

Kanada je jasným favoritom šampionátu, vzhľadom na minuloročné a historické výsledky potom má nominácia Kanady vždy obrovskú kvalitu a ambície. Tento rok by však mal byť tím silnejší ako v predchádzajúcich rokoch, takže zlato prejde reprezentácii javorového listu len za výnimočných okolností. Stavte si s Fortunou na MS 2024, kompletný prehľad kurzov na celkové víťazstvo nájdete tu.