FINA predstavila 20 návrhov upravujúcich pravidlá vodného póla

V poslednom týždni sa konala v Budapešti dôležitá konferencia FINA o vodnom póle. V rámci konferencie predstavila skupina expertov 20 návrhov na úpravy pravidiel vodného póla. Tieto návrhy rozhodne nie sú konečné a nikde zatiaľ nie je napísané, v akej miere budú a či vôbec budú tieto návrhy prijaté.

Zoznam zmien

Zmena pravidla 20.15: Čas nového útoku bude iba 20 sekúnd po vylúčení, rohu, alebo druhému po sebe idúcim útoku (napríklad blok či odrazení od tyče).

Zmena pravidla 19.1: voľný hod (po faule) môže byť uskutočnený z miesta, kde je balón. Nemusel by sa tak vracať na miesto, kde sa faul odohral.

Zmena pravidla 17.2: Hráč, ktorý rozohráva roh alebo out, môže priamo vystreliť, alebo s loptou plávať a následne vystreliť bez nahrávky s iným spoluhráčom.

Zmena pravidiel 21 a 22: Rozhodca môže rozhodnúť o penalte alebo vylúčenia spätne, pokiaľ sám uzná za vhodné radšej ponechať útočiacemu hráčovi výhodu (vidí, že môže dať bránku).

Nové pravidlo: Časové obmedzenie (nie je zatiaľ presne určené), kedy center môže byť v mieste pred bránou vo vzdialenosti 2 až 6 metrov.

Zmena pravidla 5.6: Hráči by mohli za určitých okolností striedať za hry aj zo strany bazéna, nie iba z miesta pre výluke.

Nové pravidlo: Zavedenie jasného signálu rozhodcu, ktorý by hráčov (ne) oprávňoval vystreliť za šesťmetrovú hranicou.

Nové pravidlo: Oba tímy majú možnosť zastaviť čas (kvôli oddychovému času) na svoju vlastnú zodpovednosť.

Nové pravidlo: Zavedenie videonahrávacího systému, ktorý by sa využil pri posudzovaní trestov za brutalitu alebo nešportové správanie.

Nové pravidlo: Zavedenie slúchadiel s mikrofónom, slúžiace na zlepšenie komunikácie medzi rozhodcami.

Nové pravidlo: Prostredná obranca brániaca centra dostane miesto vylúčenia iba osobné chybu, ak je vylúčený vtedy, keď útočiace center

nemá balón. Zostáva teda naďalej v hre.

Zmena pravidla 11.2: Zníženie pauzy medzi druhou a treťou štvrtinou na 3 minúty.

Zmena pravidla 5.1: Tímová súpiska bude zložená z maximálne 13 hráčov + 2 náhradníkov v súťažiach ako World League alebo World Cup.

Zostava trinástich hráčov nastupujúcich k zápasu môže byť pred každým zápasom zmenená (výnimkou je Olympijský rok).

Doplnenie pravidlá 10.1: Stolík novo musí vizuálne upozorniť hráčov 5 sekúnd pred tým, než sa bude moc reálne vrátiť do hry.

Zmena pravidla 20.1: Zmenené normy bežného faulu. Presné parametre nie sú dohodnuté, ale cieľ je jasný: redukovať počet faulov a tým aj neustále prerušovania hry.

Zmena pravidla 14.3: Presun hranica, za ktorou sa po faule môže strieľať z 5 na 6 metrov. Gólu možno dosiahnuť ako priamou strelou, tak aj po akejkoľvek manipulácii s balónom na existujúce pozíciu.

Zmena pravidla 23.1: Penaltu môže hráč zahrávať kdekoľvek za šesťmetrovú hranicou a môže pred strelou ľubovoľne manipulovať s balónom (podobne ako v hádzanej). Brankár môže vystúpiť z brány až na dva metre od nej.

Zmena pravidla 14.2: Brankár môže preplávať až za svoju polovicu a zapojiť sa tak do útoku na súperovej polovici.

Nové pravidlo: Útočiace tím má 10 alebo 15 sekúnd na to, dostať sa s loptou na polovicu súpera. Potom sa už nesmie vrátiť na svoju polovicu.

Zmena pravidla 12.1: Time-outy si môže tím vziať dvakrát za celý zápas, ale môže si vziať obaja v jednej štvrtine. Čas time-outu zostáva 60 sekúnd.