Pravidlá vodného póla

Vodné pólo je šport, ktorý kombinuje pravidlá basketbalu, hádzanej a hokeja. Pravidlá vodného póla prešla dlhoročným vývojom a ich podoba sa stále mení tak, aby výsledná hra bola čo najdynamickejšiu a divácky príťažlivá. Podľa najnovšej verzie FINA sa vodné pólo riadi týmito základnými pravidlami:

  1. Hráči smejú s balónom manipulovať len jednou rukou , dve ruky môže používať len brankár.
  2. Hráči si môžu balón ľubovolne nahrávať či s ním plávať , nesmie ho však potápať pod vodu.
  3. Cieľom hry je streliť gol druhému tímu – tá je platná ak lopta prekročí celým svojím objemom bránkovú čiaru.
  4. V poli je vždy šesť hráčov a jeden brankár , celkovo môže k zápasu nastúpiť trinásť hráčov.
  5. Hráči sa nesmie dotýkať dna bazéna , správny bazén na vodné polo by mal byť aspoň dva metre hlboký, ihrisko je potom ideálne 30 metrov dlhé (25m u žien a detských kategórií) a 20 metrov široké.
  6. Ihrisko je rozdelené na niekolko rôznych pásiem – dvojmetrová hranice (vyznačená červeným) pred bránkou predstavuje zónu, kde nie je možné prijať prihrávku, päťmetrová hranice (označené žlto) potom určuje rozmedzie, kde je buď treba po faule rozohrať (mimo piatich metrovej hranice) alebo kde je možné po faule rovno vystreliť na bránku súpera (za piatich metre).
  7. Hráči môžu spôsobiť útočné fauly alebo môžu byť za hrubší fauly vylúčení, pričom každé vylúčenie sa počíta ako osobná chyba. Hráč je vylúčený na 20 sekúnd a maximálne môže získať tri osobné chyby , potom už nemôže v zápase pokračovať.
  8. Útok je časovo obmedzený na 30 sekúnd , ak sa tímu počas tohto limitu nepodarí vystreliť na bránu, hra sa otáča a útok má druhé mužstvo.
  9. Rozhodca riadi hru z krajov bazéna .
  10. Samotný zápas sa deli na štyri štvrtiny , z ktorých každá trvá 8 minút čistého času. Medzi štvrtinami sú dvojminútové pauzy, v polovici majú oba tímy päť minút pauzu.
  11. Tréner tímu si môže každú štvrtinu vyžiadať jeden oddychový čas (ak je jeho družstvo v držaní balóne), ten trvá jednu minútu.
  12. Vodné polo je kontaktný šport , a tak sú súboje medzi hráčmi bežnou súčasťou hry – ľahké pridržanie či pretláčaniu nie sú považované za fauly, rozhodca píska faul v prípade, že jeden hráč druhému významne bráni v hre. Vylúčený í nastáva, ak hráč nedovoleným spôsobom zabráni druhému streliť gol, ak ho nepovolene obmedzuje v pohybe či ak jeho štýl hry vykazuje známky brutality.