Všetko o nadchádzajúcom majstrovstvá Európy v Barcelone

V sobotu 14. júla sa začína najväčšia akcia tohtoročnej reprezentačnej sezóny. Európsky šampionát v Barcelone čaká na svoje začatie a všetky tímy dokončia svoje prípravy. Na turnaji sa predstaví celkovo 16 mužských a 12 ženských tímov. V štrnástich dňoch sa rozhodne o európskych šampionátoch.

Dôležité informácie

Celý turnaj sa odohrá na bazéne v športovom areáli Bernat Picornell na ktorom sa v roku 1992 odohrávali aj letné olympijské hry. Štadión je využívaný aj verejnosťou, ale v minulosti hostil nejeden dôležitý zápas španielskej reprezentácie alebo Ligy Majstrov. Turnaj sa odohrá v dňoch 14. až 28. júla a všetkých 92 zápasov bude streamované naživo na stránkach LEN. Vo svojom oznámení LEN oznámil aj to, že by väčšina zápasov mala byť vysielaná aj s anglickým komentárom. Turnaj pomáha organizovať celá rada sponzorov na čele s Allianz alebo Seatom.

Kvalifikované tímy:

Skupina A: Izrael, Holandsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko a Taliansko
Skupina B: Srbsko, Rusko, Maďarsko, Španielsko, Turecko a Nemecko

Do najlepšej dvanástky sa len tesne nedostali Češky, ktoré nakoniec prenechali svoje miesto Chorvatkám. Z dvoch šesťčlenných skupín postúpi 8 najlepších (top 4 z každej skupiny) do štvrťfinále. Tímy na piatom a šiestom mieste budú bojovať o konečné umiestnenie na 9. až 12. mieste. Rovnako tomu bude aj u vyradených tímov v play-off.

Domáci tím bude chcieť zopakovať zlatý úspech z roku 2014 kedy vo finále porazil Holandsko. Práve Holanďanky skončili strieborné aj na poslednom ME v roku 2016 v Srbsku. Za veľkého favorita možno považovať tiež Maďarka, ktoré práve pred dvoma rokmi v Belehrade zvíťazili. V histórii sa získa najviac podarilo zvíťaziť Taliansku, ktorá sa pýši piatimi ME tituly. Historicky najviac medailí nazbierali ale Maďarka, a to celkom 13 (3x zlato, 5x striebro, 5x bronz).

Kvalifikované tímy:

Skupina A: Nemecko, Gruzínsko, Maďarsko, Taliansko
Skupina B: Malta, Španielsko, Francúzsko, Čierna Hora
Skupina C: Chorvátsko, Turecko, Grécko, Holandsko
Skupina D: Srbsko, Slovensko, Rusko, Rumunsko

Českú reprezentáciu mužov v kvalifikácii zdolali v priamom súboji o miesto na finálovom turnaji Rumuni, ktorí sa stretnú so Slovenskom v skupine D. Do štvrťfinále postúpia z každej skupiny dva najlepšie celky. Rovnako ako u žien sa budú aj v mužoch dohrávať zápasy o konečné umiestnenie.

Už štvrtý titul v rade budú chcieť získať Srbi, ktorí vyhrali na posledných majstrovstvách Európy v rokoch 2016, 2014 a 2012. Vo finále porazili dvakrát Čiernu Horu a raz Maďarsko. Historicky najlepším tímom európskych šampionátov je bezpochyby tím Maďarska, ktoré sa na medailovú bedňu postavilo už dvadsaťpäťkrát, z čoho dvanásťkrát to bolo na tú najvyššiu.