NOVÉ PRAVIDLÁ: Všetko čo potrebujete vedieť

V dňoch 8. až 10. decembra minulého roka oficiálne schválila Svetová plavecká federácia (FINA) na svojom mimoriadnom kongrese v čínskom Hangzhou celý rad zmien v pravidlách vodného póla.

Hoci nové pravidlá mali platiť celosvetovo už od 1. januára 2019, rozhodla Európska plavecká federácia (LEN), že Európa sa k týmto zmenám pripojí až od septembra 2019 s čím počítal aj Slovenský zväz vodného póla (ČSVP).

Toto rozhodnutie Lenu sa ale ukázalo ako neudržateľné keď sa reprezentačné tímy európskych krajín zúčastňujú už v priebehu jari svetových súťaží s novými pravidlami a hráči by tak hrali zápas striedavo podľa nových a starých pravidiel čo má vplyv nielen na priebeh hry samotnej, ale predovšetkým na taktiku. LEN tak na pojednávaní technickej komisie vodného póla, ktoré prebehlo 12. januára 2019 v Ríme, rozhodol zaviesť nové pravidlá do medzinárodných európskych súťaží už od februára tohto roka.

Väčšina reprezentačných akcií, ktorých sa naše výbery budú zúčastňovať sa tak bude hrať už podľa nových pravidiel, do českých súťaží sa nové pravidlá dostanú ale až od budúcej sezóny. Tento článok informuje o detailoch prechodu na nové pravidlá v rámci aktivít ČSVP uvedený zoznam všetkých nových a zmenené pravidlá a zdôvodňuje ich zavedenia.

Nové pravidlá bola a budú skúšaná na niekoľkých medzinárodných podujatiach, ako kvalifikácia a samotné majstrovstvá Európy do pätnástich rokov (marec), európsky šampionát juniorov a junioriek (august) alebo kvalifikácia na európsky šampionát mužov (október).

V rámci ČSVP bude prechod na nové pravidlá prebiehať nasledovne:

Európsky Pohár junioriek (U17) – Brno (22. – 24. marca) – Turnaj bude prebiehať podľa starých pravidiel. Pri príležitosti turnaja prebehne rozsiahlo školenie nových pravidiel, na ktoré boli pozvané všetky tímy. Počas trvania turnaja sa odohrá tiež ukážkové zápasu s novými pravidlami. Zraz účastníkov v sobotu 23. 3. od 11.00 v bufete bazéne Za Lužánkami. Predpokladané ukončenie je o 16:00.
Európsky Pohár juniorov (U17) – Brno (17./19. – 21. apríl) – Turnaj sa odohrá s novými pravidlami.
Európsky Pohár Žien – Brno (24. – 26. mája) – Turnaj sa odohrá v súlade s novými pravidlami.
Európsky Pohár Mužov – Brno (19./21. – 23. júna) – Turnaj sa odohrá v súlade s novými pravidlami.

Nové pravidlá budú plošne zaviedla v slovenských súťažiach od súťažného ročníka 2019/2020.

Naša reprezentácia čakajú prvé zápasy s novými pravidlami na Európskych pohároch juniorov, žien a mužov. S českou účasťou sa v apríli odohrá podľa nových pravidiel taktiež kvalifikácia na majstrovstvá Európy žien v Portugalsku. V skupine náš tím čaká domáce Portugalsko, Slovensko, Rumunsko, Švajčiarsko a Ukrajina.
Už na prelome apríla a mája potom čaká naše reprezentantmi do sedemnástich rokov maltská kvalifikácia na európsky šampionát v Gruzínsku. S novými pravidlami ďalej odohrajú juniorky (U15) tiež júlový európsky šampionát v Kirishi (Rusko) a juniorky (U17) európsky šampionát vo Volos (Grécko), ktorý sa uskutoční na začiatku septembra.

Zmenená pravidlá:

Zmena pravidla 20.15: Čas na útok sa mení na 20 sekúnd, ak
a) Dôjde k rohovému hodu
b) Dôjde k vylúčeniu
c) Dôjde k odrazenie strely (i z penalty)
Pokiaľ tieto situácie nastanú v prvých desiatich sekundách útoku (čas 30-20), čas sa nemení.
Zmena pravidla 19.1: Po faule môže faulovaný hráč rozohrávať z miesta, kde je balón. Ak hráč je faulovaný vnútri dvoch metrov, musí rozohrať za dvojmetrovú hranicou. Brankár stráca svoju výsadné možnosť hrať dvoma rukami po přeplavání hranice šiestich metrov svojou polovice.
Zmena pravidla 17.2: Hráč, ktorý zahráva roh, môže
a) rovno vystreliť
b) vyplávať z rohu a vystreliť (bez nahrávky)
c) vyplávať z rohu a nahrať
Zmena pravidla 11.2: Pauza medzi druhou a treťou štvrtinou bude trvať 3 minúty (predtým 5 minút).
Zmena pravidla 14.3: Gól po faule môže platiť, ak je hráč faulovaný za šesťmetrovú hranicou. S loptou môže voľne manipulovať ( “Číčov” alebo s ním plávať) a potom vystreliť. Rozhodca by mali ukázať, kedy je hráč vnútri / za hranicou šiestich metrov.
Zrušenie / Zmena pravidla 14.2: Brankár teraz môže plávať a dotýkať sa balóna na polovici súpera. Brankár stráca svoju výsadné možnosť hrať dvoma rukami po přeplavání hranice šiestich metrov svojou polovice.
Zmena pravidla 12.1: Každý tím si teraz môže počas zápasu vybrať dva oddychové časy, ktoré trvajú 1 minútu. Oddychové časy si tréner môže vybrať aj v rovnakej štvrtine.
Zmena pravidla 10.1: Organizátori musia vylúčenému hráčovi dať signál
a) 5 sekúnd pred vpustením do hry
b) pri vpustenie do hry
Nové pravidlo # 1: Pokiaľ je hráč s loptou zo zadu faulovaný za šesťmetrovú hranicou, jeho tím automaticky zahráva penaltu, nehľadiac na jeho pozíciu.
Nové pravidlo # 2: Rozhodca budú vybavení slúchadlami s mikrofónom pre lepšiu vzájomnú komunikáciu.
Nové pravidlo # 3: Každý tréner by mal mať vlasťou možnosť zastaviť čas a tým spustiť time out. Zodpovednosť by tak mala byť len na trénerovi. (Kde bude možné, nebude sa teda týkať súťaží v ČR)
no