Američania z Los Angeles s prehľadom vyhrali EÚ Nations klubov

Aj keď názov EÚ Nations napovedá skôr tomu, že medzi sebou súperia iba národy z Európy, pravidelne sa turnajov zúčastnia aj pólisti a pólistky z krajín mimo starý kontinent. Turnajov EÚ Nations sa tak dlhodobo zúčastňuje reprezentačné výbery Juhoafrickej republiky, alebo predné klub z USA, Los Angeles AC. Práve tento tím cez víkend úplne ovládol pražskej EÚ Nations klubov.

Skupinová fáza

Turnaja sa zúčastnilo celkom 10 klubov, ktoré sa rozdelili do dvoch skupín po piatich. Českú republiku na turnaji reprezentoval Stepp Praha, ktorý skončil na druhom mieste skupiny B. V skupine Stepp postupne porazil dánsky celok Slagelse SK (9: 8), litovský klub WPC Zaigas Elektrenai (11: 7) a rakúskej zástupca z tímu ASV Wien (13 : 10). V poslednom zápase o 1. miesto skupiny, proti anglickému tímu Solihull WP, ale Steppáci vyhrať nezvládli a po výsledku 10: 8 sa z postupu do finále radoval majster anglickej ligy. Zaibas Elektrenai skončil na 3. mieste skupiny a boj o štvrté miesto skončil v prospech ASV Wien. V zápase o celkovej 9. miesto tak v nedeľu skončilo dánskej Slagelse.

V skupine A absolútne dominoval americký tím Los Angeles AC, ktorý predvádzal rýchlu a kolektívne hru a výrazne prevyšoval všetky svoje oponentov. O tom svedčí aj celkové skóre 61:17. Na druhom mieste skupiny skončil ďalší anglický tím, Cheltenham, ktorý získal miesto v boji o medaily po výhre proti Belgičanom z Antwerpse. Na štvrtom mieste skončili slovenských Vrútky a na poslednom mieste zostala bez bodu švédska Jarfalla.

Boje o umiestnení

V bojoch o umiestnení mali byť jednotlivé zápasy najvyrovnanejšie, ale hneď v prvom zápase zvládli úplne hladko zvíťaziť hráči Slagelse. Dánsky tím sa tak mohol radovať aspoň z 9. miesta a domov odchádzal s pocitom víťazstva. Naopak Jarfalla nedokázala v piatich zápasoch na turnaji uhrať ani jeden vyrovnaný výsledok. Najbližšie k zisku bodov mala totiž v zápase, v ktorom už sa o nič nehralo – proti Cheltenhame v skupine, ktorý prehrala len 11:14. Siedme miesto šlo nakoniec po veľmi vyrovnanom zápase rakúskemu mužstvu ASV Wien, ktoré tesne prehralo KVP Piešťany 12:11. Aj napriek tomu, že bol výsledok veľmi tesný, viedenský tím si vedenie držal po väčšinu hracieho času a výhodnú pozíciu si ustrážili.

O niečo jasnejšie prehrali Belgičania z Antwerpse svojich súperov z Litvy a WPC Zaibas Elektrenai si tak z turnaja odniesol cenu za šieste miesto. V boji o bronzové medaily sa stretli Stepp Praha a ďalší anglický tím – Cheltenham. Domáci tím bol napriek veľkému počtu vylúčenie úspešnejší a nakoniec vyhral 17:13. V očakávanom finále sme sa dočkali úplnej dominancie Američanov, ktorí svoje súpera do takmer ničoho nepustili a zaslúžene vyhrali celý turnaj po výhre 14: 2. Solihull sa tak musel uspokojiť so striebornými medailami.

Na konci turnaja boli ocenení aj traja hráči za ich individuálne výkony. Cenu za najlepšieho hráča dostal ťahúň anglického Solihulle, Jake Vincent, a titul najlepšieho brankára si odniesol Zack Rhodes, ktorý svojimi stabilnými výkonmi tvoril základ úspechu tímu z LA cenu za najlepšieho strelca si vystrieľal Tomáš Kostelník zo Stepp Praha, ktorý priemerne strelil 5 gólov za zápas a bol hlavnou hviezdou pražského tímu.